Nowości narzędziowe Wiha Kwiecień 2014


Wiha wyprodukowała trochę nowości, jedną z nich jest wkrętak z końcówkami schowanymi w rękojeści. Nie było by w tym nic odkrywczego gdyby nie sposób wysuwania się końcówek i ich długość. Wkrętak jest zakończony magnetyczną końcówką 1/4 cala, ma szeroki i ergonomiczny chwyt wykonany z tworzywa, które zapobiega wyślizgiwaniu się rączki podczas pracy. Końcówki o długości 70mm są ulokowane w rękojeści. Wystarczy nacisnąć dwa przeciwległe przyciski i zasobnik wysunie się na sprężynie. Bity po wysunięciu są lekko odchylone, co w znacznym stopniu ułatwia wkładanie i wyciąganie bitów. Przyciski są tak skonstruowane, że nie ma możliwości otwarcia zasobnika w trakcie pracy. W zestawie mamy 3 płaskie bity i trzy krzyżaki ph 1,2,3.

https://domtechniczny24.pl/wkr%C4%99taki.html
Ciekawostką jest sprzedawany przez nas kpl. kluczy imbusowych zaczynających sie od 1,5mm. Jest to jeden z niewielu kpl. nadający sie do szybkich napraw i regulacji części rowerowych, w modelarstwie i replikach ASG. Klucze imbusowe mieszczą się w kieszeni kurtki, wysuwane są czerwonym przyciskiem a solidna plastikowa rączka pozwala na łatwe i szybkie odkręcanie i dokręcanie broków i śrub imbusowych.

Nowatorskie szczypce do pierścieni segera.


Konstruktorzy Wiha jakiś czas temu przekształcili kształt i konstrukcję główki. Zawsze były profilowane, to taki warunek. Jeżeli ktoś nakładał albo ściągał pierścienie segera to wie, że czasem pierścień odskakiwał, albo ześlizgiwał się z końcówki. Przyczyna prosta, szczypce segera wewnetrzne czy zewnętrzne miały źle ukształtowane końcówki. Winno być tak, że szczypce do pierścieni zewnętrznych powinny mieć końcówki odchylone na zewnątrz. Ale na nieszczęście, w dowolnych tanich modelach nie odnajdziemy takiego rozwiązania. Standardowe szczypce mają końcówki częstokroć o różnej średnicy i najczęściej osiowe, albo w różnych kierunkach. Ma to swój jedyny plus - cenową, tanie szczypce są świetne jak potrzebuje coś z rzadka założyc lub ściągnąć zabezpieczenie. Ja nie mam do dzisiaj, żadnego kompletu czy pojedyńczej sztuki, a mam warsztat narzędziowy od 15 lat. Natomiast mechanik, który zakłada i ściąga po kilka razy dziennie pierścienie segera, albo pracownik w zakładzie monterskim - cały dzień pracy, to doceni sensowne i wysokiej jakości szczypce do pierścieni segera.
Wiha ma dwa modele, pierwszy typowy, główki są profilowane, odgięte z specjalnym wgłębieniem na oczko segera. I nowatorskie szczypce segera z profilowanymi główkami wciskanymi z hartowanej stali łożyskowej. Te końcówki są oprócz tego pokryte dodatkową powierzchnią zabezpieczającą przed rdzą i unikalną funkcją zatrzaskową (od rozmiaru 2), która skutecznie eliminuje odskakiwanie pierścieni segera, nawet jak za mocno je rozegniemy. Szczypce segera Wiha są bardzo ergonomiczne, fajnie leżą w łapie, nawet jak mamy pobrudzone paluchy olejem to nie ślizgają się tak jak w zwykłych. I jeszcze jedna sprawa, która ogromnie wpienia podczas roboty. Często sie zdarza, że te pięknie wyglądające okładziny w różnych kolorach, obracają się, w szczypcach Wiha, nie ma tego problemu.
Występują one w 4 kształtach do ściągania i do zdejmowania i oraz wygięte i proste. Natomiast rozmiary są uzależnione rozmiarem używanych pierścieni.

Dzień dobry.
Poszerzamy ofertę szczotek drucianych. Wszystkie szczotki są wytwarzane w u nas w kraju, więc wspieramy rodzimą produkcję jak możemy. Szczotki druciane są robione w zakładzie we Wronkach posiadającym prywatne laboratorium pomiarowo badawcze posiadające akredytację PCA. Nadmienię, że akredytacja dotyczy wyrobów gotowych oraz materiałów do ich produkcji.
Takie laboratorium umożliwia badanie wyrobów przed pakowaniem, nie jest to weryfikowanie wyrywkowe tylko, każda szczotka jest weryfikowana na urządzeniach obrotowych. Oznacza to, że mamy gwarancję, że nie rozlecą się one w ciągu roboty.
Szczotki druciane poszerzamy o nowe rozmiary i nowe materiały: szczotki z drutu nierdzewnego i drutu mosiężnego.

https://domtechniczny24.pl/szczotki-techniczne.html

Jak pracować szczotką?
Problem prosty ale patrząc na pracowników, którzy myślą, że im silniej docisną tym szybciej coś zrobią jest błędne. A dlaczego ?
Patrząc na drut widzimy że jego boczna powierzchnia jest gładka na całym obwodzie a tylko na końcu ma ostre brzegi powstałe w trakcie cięcia drutu. I tu mamy rozwiązanie: trzeba tak pracować szczotką aby ostre końcówki wykonywały pracę . Inaczej jeżeli silnie dociśniemy, druty się zaginą i będą pracowały bokami. W przypadku wszystkich szczotek Szczotpolu, druty są ryflowane i ta boczna praca jest bardziej efektywna, ale mimo to zaleca się pracę taką jak opisałem powyżej. Rozwiązaniem jest zastosowanie drutu splatanego. Szczotka druciana z drutem splatanym ma nieustannie część drutów zwróconych pod włos, jest bardzo sztywna ale niezwykle efektywna w pracy i trwała.

Na koniec jeszcze 3 ważne kwestie: BHP, prędkości obrotowe i moc szlifierek i wiertarek.
Co do ochrony oczu i rąk to nikogo nie trzeba przekonywać. Dostępne aktualnie okulary ochronne z poliwęglanu zajebiście ochronią nam oczy przed cząstkami rdzy i możliwymi drutami. Wybór jest ogromny: czarne, żółte, lansiarskie i inne a ceny śmiesznie niskie.
Szybkość obrotowa będzie ważna w wypadku elektronarzędzi nietypowych : szlifiernie, szlifierki stołowe i maszyny produkcyjne. Tu sprawdzamy prędkość i nie ma problemu. W wypadku szlifierek kątowych o średnicy tarczy 125 poleca się pracę na niskich obrotach. Powód jest prosty takie szlifierki mają obroty rzędu 11 tysięcy, zachciej sobie wyobrazić jaka to jest szybkość. I tu uwaga, nie stosujcie chińskich tanich szczotek. Wiele razy przychodzili do naszego sklepu użytkownicy z powbijanymi w ręce i twarz drucikami z rozpadającej się szczotki made in nie wiadomo co.
Szczotki z Szczotpolu są może drogie ale mamy najwyższą gwarancję jakości. I tyle w temacie
Na koniec moc szlifierek. Pamiętajcie, że szczotka jest bardzo ciężka i nie wolno na szlifierkę o tarczy 125 mm zakładać szczotki 125mm! Zawsze mniejszą. W innym przypadku można ją uszkodzić.
Czyli jak mamy szczotkę garnkową to rekomenduję optymalnie średnicę 75 mm, chyba że mamy szlifierkę o mocy 1400 Watów to ewentualnie 100 mm.

To tyle z mojej strony. Pozdrawiam i życzę bezpiecznej pracy.

A to co można zrobić z szczotkami 


Dzień dobry dzisiejszy post będzie dotyczył zastosowania i rodzajów osprzętu do urządzeń wielofunkcyjnych.

W sprzedaży pojawia się coraz więcej modeli narzędzi wielofunkcyjnych. Postanowiłem i ja opowiedzieć do czego mogą się przydać i czy warto mieć takie coś u siebie.
Sama nazwa narzędzie wielofunkcyjne jest trochę mylące, bo nie da się za jego pomocą wiercić, wkręcać wkrętów, szlifować itd. Bardziej trafne określenie to elektronarzędzie podcinające, lub może podcinak. W tym zakresie (jako podcinak)jest wszechstronny wszystko zależy od osprzętu, ale o tym później.

Istotną sprawą jest jego wydajności, która jest licha albo bardzo kiepska i nie ma tu znaczenia jaka marka i ile kosztuje. Wynika to z ruchu oscylacyjnego maszyny ( nie obrotowego !!). Oscylacja o sporej częstotliwości waha się w przedziale do 15-20 tysięcy na minutę przy wielkości oscylacji rzędu 5-7 milimetów. Jest to niewiele w przypadku cięcia, wióry czy urobek nie jest usuwany siłą odśrodkową, jak to ma miejsce np. w pilarkach czy szlifierkach kątowych. Skutkuje to zalepianiem miejsca cięcia i spowalnia pracę. Dalej obszar cięcia pokrywa się prawie w 100% z zasięgiem roboczym narzędzia tnącego, powoduje to duże nagrzewanie i zużycie. Kolejna kwestia to kształt ostrzy, które muszą pracować w dwóch kierunkach ( posuwisto zwrotnych - i oba są robocze, nie ma ruchu jałowego) i nie mogą być agresywne, czyli kąt przyłożenia jest zawsze ujemny. Wywołuje to spadek wydajności, wydłużeniem czasu cięcia, prędkim zużywaniem się ostrzy ( nie dotyczy ostrzy z węglika spiekanego do ceramiki).

To tyle o wadach, dlaczego więc urządzenia wielofunkcyjne cieszą się tak dużym zainteresowaniem?
Powód jest banalny, wypełniają lukę w pracach remontowo naprawczych, są w stanie zrobić pracę, którą nie mogły zrobić inne elektronarzędzia. Dalej, są to niesłychanie czyste, podczas pracy narzędzia, dlatego doskonale spisują się w pracach remontowych, w pomieszczeniach mieszkalnych. Bo chyba każdy właściciel, czy właścicielka nie są szczęśliwi jak po przeprowadzonym remoncie trzeba wszystko odkurzać i sprzątać. Wynika to z tego, że wykonując ruch obrotowy elektronarzędzia typu szlifierki, wyrzucają urobek z wielką prędkością w powietrze, czasami nie da się nawet oddychać w takich pomieszczeniach i trzeba używać maski przeciwpyłowych. W przypadku narzędzi wielofunkcyjnych problem ten nie występuje, ruch oscylacyjny redukuje powstawanie dużego zapylenia w miejscu pracy. Wcześniej pisałem, że jest to wadą ale widzicie, że jest też to zaletą.

Następną zaletą jest sam kształt urządzenia pozwalający na dojście do wszelkich niedostępnych miejsc. Głowica na której mocuje się narzędzia i wcięcia na osprzęcie pozwala na mocowanie ich pod dowolnym katem.
Największą jednak zaletą jest szeroki wybór osprzętu. I fakt, że niezależne z jakiej firmy go kupimy będzie pasował do naszego elektronarzędzia ( nie dotyczy GOP Boscha z 2 - 4 wcięciami).

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia drewna:

https://domtechniczny24.pl/osprz%C4%99t-do-narz%C4%99dzi-wielofunkcyjnych.html


Brzeszczoty do cięcia drewna. Stosowane do podcinania elementów drewnianych blisko podłogi lub umieszczonych w narożnikach, wcinania się w płaskie powierzchnie i innych trudno osiągalnych miejscach.
Wąskie brzeszczoty do podcinania różnej szerokości. Doskonale nadają się do wycinania niesymetrycznych, prostokątnych, kwadratowych przelotów w płytach drewnianych i drewnopochodnych. Przykładem może być wycięcie przelotu na przewody w plecach szafki na RTV wykonanej z płyty wiórowej.
Brzeszczoty segmentowe z wcięciami do cięcia wgłębnego i prostoliniowego w laminowanej płycie lub twardym drewnie np. do wkomponowania kratek wentylacyjnych. Przycinanie wyżłobień w elementach mebli np. aby zapewnić dostęp do zaworu. Do usuwania drewnianych elementów montażowych,np. kołki, czopy z twardego drewna, które należy przyciąć i wyrównać z powierzchnią.

Wycinanie miękkich fug z silikonu, akrylu czy usuwanie miękkich uszczelek.

Mieliście kiedyś z tym problem? Prawdopodobnie nie ma nic koszmarnego niż usuwanie starego silikonu nożem do tapet a i tak przenigdy nie da się go w pełni usunąć, bo albo się złamie nóż albo porysamy powierzchnię. Teraz mamy możliwość wykorzystać do tego celu specjalny dwustronny nóż AIZ 28 SC, na razie robi go tylko Bosch.
Nóż do wycinania miękkich materiałów. Można nim bez kłopotu ciąć wykładziny podłogowe z linoleum, wykładziny dywanowe, ciąć maty gumowe, płyty gumowe na uszczelki i podkładki, maty schodowe, materiały antywibracyjne i wyciszające z filcu i tkanin miękkich.
I podobny nóż a właściwie szpachelka do usuwania starej farby z gładkich powierzchni. i wszystkich innych prac gdzie wykorzystywaliśmy szpachelkę jako skrobaczkę.

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia metalu.


Tak sąrównież brzeszczoty do cięcia metali.
Brzeszczoty do cięcia wgłębnego w metalach, cięcia utwardzanych śrub i gwoździ, cięcia stali nierdzewnej - to głównie markowe Boscha.
Brzeszczoty do cięcia cienkościennych profili metalowych i elementów z metali kolorowych. Cięcie listew aluminiowych wykończeniowych.

Brzeszczoty do półproduktów wykonanych z włókien szklanych.

 

Te ostatnie znajdują zastosowanie w cięciach remontowych łodzi, kadłubów, zbiorników i korpusów maszyn wykonanych z żywic epoksydowych i poliestrowych.

Brzeszczoty do plastików do wcinania i cięcia. Wszystkie rurki PCV stosowane w pracach instalacyjnych, roboty naprawcze i montażowe w rurach kanalizacyjnych i innych, elementy plastikowe w stolarce okiennej i drzwiowej.

Płyty szlifierskie do papierów ściernych na rzep i do włóknin ściernych. Tym osprzętem wykonamy wszelkie prace czyszczące niedostępnych miejsc, przypalonych zbiorników, prace przygotowawcze pod lakierowanie, satynowanie powierzchni zabrudzonych.

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia ceramiki.

Tu przede wszystkim zwrócę uwagę na znakomite wręcz rozwiązanie: Często w domu stajemy przed problemem jak usunąć stare fugi? Tarcza z napylonym grubym ziarnem z węglika wolframu i urządzenie wielofunkcyjne to idealne rozwiązanie. Dojdziemy nim wszędzie, nawet pod ubikacją, nie nakurzymy w łazience i błyskawicznie i skutecznie usuniemy fugi.


Brzeszczoty do cięcia i wcinania się w płytki ścienne i inne elementy ceramiczne.
Brzeszczoty z węglikiem do usuwania zaprawy lub kleju z płytek ceramicznych, np. przy wymianie uszkodzonych płytek.
Brzeszczoty z nasypem diamentowym do suchego przecinania terakoty.

Jeszcze parę słów o mocowaniu, pisałem że jest ono jednakowe dla wszystkich. Na poczatku tak było. Należy przy zakupie zwrócić uwagę na zarys i ilość wcięć oraz rozmieszczenie. Bo np. Bosch wprowadził z 2 i 4 wcięciami.

Wumieniona liczba zastosowań mówi sama za siebie. Narzędziem wielofunkcyjnym - obojętnie jakiej jakości i marki zrobimy bardzo dużo, pod warunkiem, że będziemy mieli odpowiednim osprzętem. Warto przy zakupie wyposażyć się w różne typy, zrobić sobie zestaw i włożyć na czarną godzinę do pojemnika.

W tym miejscu jednak, żeby być szczerym muszę napisać o kosztach osprzętu. Jest on niesamowicie drogi w porównaniu z innymi narzędziami używanymi do podobnych prac. I tu posłużę się przykładem:
Jeżeli chcemy odciąć pręt gwintowany M12, to możemy użyć zwykłej oprawki i brzeszczot do metalu 300 mm za 1 złotówkę lub brzeszczot bimetalowy za 5 zł i bez kłopotu przetniemy pręt. Z tym, że brzeszczotem standardowym możemy np: zrobić 10 cięć a brzeszczotem bimetalowym 100 cięć. Możemy też wziąć tarczę do metalu 125*1*22,2 mm na szlifierkę kątowa za 3zł i zrobimy błyskawicznie np 40 cięć.
Jeżeli spróbujemy korzystając z narzędzia wielofunkcyjnego przeciąć pręt gwintowany M12 brzeszczotem do metalu:
- Graphite za 28 zł ( zrobimy może 2-5 cięć) okres cięcia wieczność.
- Bosch Bimetal za 85 zł ( zrobimy 10-20 cięć) czas trochę krótszy niż Graphite ale nadal długi.
Powyższe dane obrazują nam koszt cięcia metalu, analogicznie jest z innymi materiałami. Dlaczego, pomimo tego ludzie chwalą sobie wielofunkcyjne narzędzia?
Przedtem o tym pisałem, co jeżeli będzie trzeba przeciąć wystający pręt gwintowany M12 zraz blisko ściany, który znajduje się 2 cm od narożnika okna z PCV ? Brzeszczotem nie podejdziemy, a szlifierką zniszczymy okno PCV i uszkodzimy ścianę! Wyjściem jest urządzenie wielofunkcyjne, kosztowne ale jedyne. Wykonamy czyste bezproblemowe ciecie. Mam nadzieję że podany przykład jest wystarczający.

Na rynku jest wiele różnych urządzeń wielofunkcyjnych, różnią się od siebie ceną, mocą, systemem montażu narzędzi, jakością. Większość z nich będzie pasować zamiennie oprócz maszyny  Boscha z systemem Starlock ale jak mamy maszynę to w instrukcji mamy opisane jakie brzeszczoty można montować. Jest to takie same mocowanie jak u innych z tym że z wypustem - przetłoczeniem.

Mając maszynę Postaram się w niedługim czasie opisać większość z nich.

Na koniec podsumowanie, czym są urządzenia wielofunkcyjne i co zdołamy nimi zrobić.

1. Urządzenie wielofunkcyjne pozwala wykonać szereg prac: szlifowanie, wycinanie, przecinanie, skrobanie, usuwanie fug, wymiana płytek, cięcie wykładziny, gumy i inne.

2. Bogaty osprzęt pasuje prawie do wszystkich elektronarzędzi, niezależnie jakiej firmy: Graphite, Bosch, AEG, Verto, Fein, Black Decker.

3. System montażu narzędzi jest uniwersalny i pozwala na mocowanie osprzętu różnych producentów.

To tyle pozdrawiam.

 

 

 

Magazynowanie narzędzi, śrub, kołków i innych wykorzystywanych w zakładach nie musi być uciążliwe. Wszystko zależy od ilości dostępnego miejsca, inwencji i odpowiednich pojemników, organizerów, pudełek i zawieszek. Aby nie marnować czasu na ciągłe poszukiwania odpowiedniego przedmiotu, warto zainwestować w przydatne skrzynki narzędziowe i organizery.


Na rynku jest masa produktów ułatwiających układanie, transportowanie i magazynowanie od najmniejszych do większych narzędzi i materiałów. Skrzynki narzędziowe zaprojektowano tak, by najlepiej wykorzystać w nich miejsce. Prawidłowo przemyślany podział komór, pozwala na poukładanie narzędzi stabilnie i trwale. Warto podkreślić, że dostępne w naszej ofercie skrzynki wykonane są z bardzo trwałych tworzyw. Możliwe jest więc magazynowanie w nich i przenoszenie wszelkich przydatnych narzędzi, bez obawy, że plastik nie wytrzyma obciążenia i zostanie szybko uszkodzony. Dzięki dużemu aluminiowemu uchwytowi i aluminiowym zapięciom można w nich magazynować i bezpiecznie przenosić aż do 30 kg ładunku.


Organizery i pojemniki warsztatowe posłużą do segregacji bezpieczników, śrub, bitów, kluczy i innych drobnych elementów. Prześwitujące wieczka pozwolą w szybki sposób przejrzeć zawartość. Systemy przenośnych szuflad czy zawieszanych pojemników warsztatowych to dobry pomysł na zagospodarowanie ściany lub otwartych regałów. Wszystkie organizery, skrzynki i pojemniki, oprócz otwartych pojemników warsztatowych mają szczelne zamykania. Zabezpiecza to sprzęt przed wilgocią, kurzem i pyłem o który ta łatwo podczas np. pracy.
Skrzynki narzędziowe są bardzo przydatne, zarówno fachowcom, jak i osobom sporadycznie wykonującym naprawy w domu lub warsztacie

Bezbarwne pojemniki i organizery - https://domtechniczny24.pl/pojemniki-nun.html

.
Niedługo pojawią się bezbarwne pojemniki NUF bez wewnętrznych przegródek. Pozwoli to na magazynowanie sprzętu o większych lub nieregularnych kształtach. Przykładowo zasilacze z kablami, Dremel z wałkiem giętkim i kablem. Bo niby taki sprzęt jest mały ale zawsze mam kłopot co zrobić z przewodem.
Kasty i wiadra można wykorzystać do przenoszenia i transportu zabrudzonych lub uszkodzonych części maszyn, pomp lub innych elementów.